„75 kirsipuud". Vene Teatri juubelile pühendatud näituseprojekt.

Tammsaare pargis, Uue turu platsil, etendatakse „Kirsiaeda“, kuid seal mängivad ebatavalised näitlejad. Uuele turule seab end sisse seitsmekümne viiest kirsipuust koosnev näitetrupp, et esitada linnarahvale Tšehhovi kuulsat näidendit „Kirsiaed“.  

Iga puu on omaette isiksus, nad ise valisid endale tegelaskujud - siin on Ranevskaja koos Gajeviga, naljakas Šarlotta Ivanovna, koha on sisse võtnud ka Jaša ja Dunjaša. Teil on võimalus neid tundma õppida ja luua lähedased suhted. Pärast esietendust Uue turu platsil ootavad neid ees uued gastrollid.  

On kaunis teatritraditsioon rajada kirsiaedu, nüüd on meie kord. Kuid me otsustasime teha seda veidi teisiti – mitte istutada puid ühte aeda, vaid jagada kirsipuud meie publikule ja huvitatud linnakodanikele. Teater pole ju ainult hoone väljakul, vaid ennekõike inimesed, lavastuste loojate ja vaatajatena. Las puud lähevad erinevatesse aedadesse ja suvilatesse ning moodustavad kaardi, millel on kirsitäpid, laiendades teatriruumi väljaspoole lava.  

„Tahtsime valida kujundi, mida kõik seostaksid vene kultuuri ja teatriga ning mis oleks samas ka maailmapärandisse kuuluv. Tšehhov on selles mõttes ideaalne autor ja tema „Kirsiaed" on märgiline näidend. Aia mõiste hõlmab ennekõike selle kuulumist kultuurisfääri - aed ei kasva iseenesest, vaid seda haritakse“, lausus Vene Teatri direktor Svetlana Jantšek.

Kunstnik-kontseptualist, lavastaja ja stsenograaf Ksenia Peretruhhina on loonud palju huvitavaid etendusi ja installatsioone. Tallinnas pakkus ta välja idee istutada Tammsaare parki, Estonia ja Eesti Draamateatri kõrvale kirsiaed. 

„Inimeste ja puude vahel on tugev side. Inimesed seostavad ennast puudega, räägivad nendega, kallistavad, toetust otsides toetuvad neile või, vastupidi, hoolitsevad puude eest, nagu oleksid need lapsed või lähedased sugulased. Inimesel on raske teadvustada aja kulgu, aga puude aastaringid või võra silmnähtav kasv – see on taimer, millega saab mõõta inimese elu. Puu meenutab inimese haprust ja haavatavust, tema surelikkust ja vajadust hella suhtumise järele“, selgitas näituse autor Ksenia Peretruhhina.

Kõik "75 kirsipuu" projekti kirsid on broneeritud. Projekt lõppeb 29.-30. septembril puude jagamisega.

Tammsaare pargis asuvat Vene Teatri kirsiaeda saab imetleda kuni septembri lõpuni.
Kõige aktiivsemad vaatajad on oma lemmikpuu juba broneerinud! Ülejäänud puud annetab teater linnale.