„Anna Karenina“ Tallinnas

Eile õhtul algasid Tallinnas Iisraeli Gesher teatri (Tel Aviv) külalisetendused, kui lavale jõudis Rimas Tuminase lavastatud „Anna Karenina".

Pariisis mängiti lavastust kümme õhtut järjest täismajale, Riias müüdi teise etenduse kõik piletid välja pärast esimest õhtut. Ringreis jätkub - täna on veel võimalus näha seda silmapaistvat lavastust Vene Teatri laval.

„Anna Karenina” on äratuntava Tuminase stiili ja käekirjaga lavastus. Seesama kulisside lakoonilisus ja dramaatiliste liinide puhtus, sama meeletu näitlejatemperament. Uskumatu lavaline kohalolu rõhutab Tolstoi moonutamata ja hoolikalt säilitatud teksti. „Ajastul, mil valed on muutunud normiks, tahetakse näitlejatelt puhtaid emotsioone ja elamusi, ilma segavate kaasaegsete tehnoloogiateta," ütles lavastaja.

Me kõik teame „Anna Karenina" lugu, kuid Gesher teatri lavastus on vaimukas, leidlik, ettearvamatu ja originaalne versioon sellest kuulsast, vormilt täiuslikust romaanist. Iisraeli staarnäitlejad mängivad emotsioonide pooltoone filigraanselt ning tegevus mõjub ütlematajätmiste, muiete, möödalaskmiste, pilkude ja tantsude keerisena. Selle taga kumab traagiline alltekst ja psühholoogilise teatri traditsioon. Tekst, mida väljendatakse tähendamissõnadena, säilitab näitlejatöö kaudu selle, mida Bunin nimetas kergeks hingamiseks. Selles kerguses – vaatamata lõpule ja kõigele ümbritsevale – peitub elu jätkumine. Kas Anna lugu oleks saanud lõppeda teisiti?

Lavastaja Tuminas nimetas teatrit kuni oma elu lõpuni päästvaks armastuse territooriumiks. Talle ei meeldinud võltsnoodid ja tema teatriuniversumis oli kõige tähtsamal kohal inimene. Ringreis Balti riikides on pühendatud Inimese ja Meistri, teatrikultuuri fenomeni RImas Tuminase mälestusele. 

Etendus on heebreakeelne, sünkroontõlkega eesti ja vene keelde ning vene- ja inglisekeelsete subtiitritega.