Teatriarvustus. Hedi-Liis Toome: Vene Teater sekkub sõtta. “Kolmanda impeeriumi hirm ja viletsus”

“Mulle tundub, et lavastuse eesmärk pole paigutuda laiemasse konteksti, tõestada, et Vene Teater tõesti on sõja ja Putini režiimi vastu. Lavastus tõukub lavastaja enda loost ning pöördub iga saalis istuva inimese poole isiklikult,” ütleb Hedi-Liis Toome.

Lavastus: Berthold Brecht, “Kolmanda impeeriumi hirm ja viletsus”. Lavastaja Timofey Kulyabin, dramaturg Roman Dolzhanskiy, kunstnik Oleg Golovko. Näitlejad Artjom Garejev, Aleksandr Žilenko, Dmitri Kordas, Dmitri Kosjakov, Daniil Zandberg, Marina Malova, Jekaterina Kordas, Tatjana Kosmõnina jt. Esietendus 25. augustil Vene Teatris.

2016. aastal tehti Eestis teatriuuring eesmärgiga mõista teatri positsiooni ja rolli ühiskonnas. Ühe küsimusena uuriti, milliseid teatreid on vastajad viimase aasta jooksul külastanud ja seejärel, kas nad ootavad, et külastatud teater sekkuks poliitikasse. 24 teatri hulgast olid Vene teatrit külastanud vastajad ainsad, kes ütlesid, et teater ei peaks seda tegema. Tõesti, Vene Teatri poliitilisus või mittepoliitilisus pole seni kellegi jaoks eriti teemaks olnud, kuni algas Venemaa täiemahuline sissetung Ukrainasse. Siis pidi Vene Teater suisa avalikult kinnitama, et “on solidaarne teiste kultuuritegelastega üle maailma, kes mõistavad hukka Venemaa agressiooni Ukrainas”. Nüüd on tulnud ka kunstiline hukkamõist toimuvale: juba augustis esietendunud lavastuse “Kolmanda impeeriumi hirm ja viletsus” mõjukus seisneb nii lavastuse vormis, sisus kui ka kontekstis.edasi.org