Vene Teater lõpetab 75. hooaja rekordiliselt heade tulemustega

„2022. aastal ületas meie kasv teiste Eesti teatrite oma. Pileti arvu, tulude, mängitud etenduste ja külalisetenduste arvult suutsime ületada plaanid, mis ministeeriumil teatri eelarves kirjas olid, ehkki meile seatud eesmärgid olid isegi suuremad kui varasematel aastatel,“ rääkis Vene Teatri juht Svetlana Jantšek Postimehele. 

Üldjoontes oli hooaeg edukas, kaks kolmandikku eelarves seatud eesmärkidest, nii vaatajate kui ka läbimüügi osas, olid teatril juba juuniks täidetud. Publikut rõõmustas ennekõike repertuaari mitmekesisus, mis sai täiendust tõeliste hittide kujul. Nende hulka kuulusid muusikal „Tavaline ime“, naaberriikide kaasaegsete näitekirjanike lavastused väikesel laval Bugavičute-Pēce „Poiss, kes nägi pimedas” ja Tomas Janssoni “Seotud”, samuti uusaastaetenduste sari Norra jutuvestja Rune Belsviki raamatute ainetel.

Vene Teater viib läbi järjepidevat lõimumistegevust. Üle kümne tuhande lapse vaatas eesti lastekirjanike teoste ainetel valminud lavastusi, Aino Perviku teose põhjal loodud „Kunksmoori“ ja Leelo Tungla raamatu alusel valminud „Lähme laulupeole“. Viimati nimetatud lavastuses tegid kaasa Tallinna politseiorkester ning mitmed pealinna tantsu- ja laulustuudiod. Lavastus tutvustas lastele laulupeo ajalugu, rahvariiete eripärasid ja teisi rahvuslikke traditsioone.

Suvelavastusest kujunes lõppakord teatrihooajale. Vene Teater etendas Eesti Vabaõhumuuseumis ukraina kirjandusklassiku Lesja Ukrainka kultusteose ainetel valminud lavastust „Mavka. Metsalaul“, mis kandis endas suurt ja olulist sõnumit ühiskonna jaoks: kultuurid ei sõdi, iga rahva kultuur loob ja toetab alati inimlikke väärtusi ühises maailmas. 

Järgmine hooaeg tõotab tulla vaatajate ja näitlejate jaoks vähemalt samavõrd sündmusterohke ja põnev. Hooaja avab Euroopas kuulsust kogunud Timofey Kulyabini lavastus Bertolt Brechti näidendi „Kolmanda impeeriumi hirm ja viletsus“ ainetel. Uuslavastuste hulka kuuluvad ka näiteks Beaumarchais  „Figaro” ja Rumeenia kirjaniku Michal Sebastiani lüüriline armastuslugu „Nimetu täht”, samuti uusaasta etenduste tsükkel.

Kokku toob teater välja 12 uuslavastust. Eksperimentaal-laval RING jätkuvad hariduslikud ja eksperimentaalsed projektid ning esmakordselt toimub kaasaegsete tehnoloogiate ja liitreaalsuse festival „Composter“.