Vene Teater toob uuel aastal publiku ette tähelepanuväärsed projektid - ajakohased autorid, kuulsad lavastajad ja näitlejad.

Möödunud aasta oli Vene Teatri jaoks kahtlemata edukas nii loominguliselt kui ka majanduslikult. Toimus kolmteist esietendust, elavat vastukaja pälvis Tammsaare pargis korraldatud juubeliprojekt „Kirsiaed“, menukaks osutus ka ebatavaline juubelipidu, millest võttis osa üle tuhande külalise. Märgiliseks sündmuseks oli RINGlava avamine, millest on kujunenud nooremapoolsete loojate tõmbekeskus. Uue loomingulise juhi ametisse asumise ja noorte andekate näitlejate lisandumisega muutus ka teatri loominguline kuvand. See kõik on aidanud kaasa Vene Teatri populaarsuse ja külastatavuse kasvule. 

Veebruaris esietendub Austria kirjaniku Christine Nöstlingeri raamatul põhinev teismelistele suunatud lavastus „Peaaegu naljakas stand-up minu elust". Teose peategelane on mässumeelne teismeline, kes räägib oma esimesest armastusest, eneseotsingutest ja -leidmisest ehk suureks saamisest. Alates märtsist saab näha Georgi Kutlise lavastust „Koomiline detektiivilugu“, mis põhineb Dario Fo kuulsal mustal komöödial „Anarhisti õnnetu surm“. Kutlise eelmine lavastus „Tarkpea“ etendub Vene Teatris menukalt juba mitmendat hooaega. 

2024 on kultuuririkkuse aasta. Oleme selle tähistamiseks algatanud hariva projekti „Muinasjutte maalt ja merelt”, mille raames tutvuvad kõige nooremad teatrihuvilised erinevate rahvaste muinasjuttudega ja seeläbi nende kultuuri eripäradega. Esimesena tuleb veebruaris esitamisele Hiina muinasjutt „Kollane toonekurg“.

Käesoleval hooajal käivituvad veel kaks olulist projekti. Iisraeli lavastaja Semjon Aleksandrovski on juba alustanud proove lavastuse kallal, mille aluseks on kirjanik Julius Danieli teos „Lunastus“. Lavastuse kaastootjaks on vastloodud sihtasutus ENTRACTE International, kes aitab tagada, et lavastus jõuab ka Eestist väljapoole, võimaldades Vene Teatril positsioneerida end Euroopa kultuuri osana. Lavastuse keskne teema on igati ajakohane – vastutus. Marika Otsa ja Aleksandr Žilenko kõrval astub lavastuses üles Maksim Vitorgan. 

Hooaja lõpus alustab lavastaja ja näitekirjanik Ivan Võrõpajev koos Teal House International Foundation meeskonnaga tööd Võrõpajevi uuel näidendil „Mahamaya El.. Div..” (Mahvishnu Electronic Devices) põhineva lavastusega. Ivan Võrõpajevi sõnul on „Mahamaya El.. Div..” palju enamat kui teater. „See on teatri vahendite kasutamine isiklikuks arenguks. Viime seda show-meditatsiooni läbi erinevates riikides ja erinevates keeltes. Ja meil on väga hea meel, et nüüd on võimalus esineda ka Tallinnas. Loodame väga, et Eesti publikule on see kogemus huvitav ja kasulik. „Mahamaya El.. Div..“ on etendus- meditatsioon. Aga see on ka show.“

Ivan Võrõpajev ja tema kolleegid Teal House`ist viivad mais, seejärel sügisel ja vahetult enne näidendi esietendust 2025. aasta veebruaris läbi mitmeid lavastaja-, dramaturgia- ja muude teatrivaldkondade meistrikursusi. Täpsema programmiga saab peagi tutvuda Vene Teatri kodulehel.

Suvel jätkuvad müsteeriumlavastuse „Mavka“ etendused Eesti Vabaõhumuuseumi maalilises keskkonnas Rocca al Mares. Lugu kahe maailma – inimkeskse-argise ja paganliku loodusmaailma – dramaatilisest kohtumisest on mastaapne ja lummav vaatemäng, mis põhineb Lesja Ukrainka kultusteosel. Seejärel lisanduvad mängukavva vene klassikasse kuuluv „Dubrovski“ ja Tom Stoppardi näidendil põhinev lavastus, kus Vene Teatri näitlejate kõrval teevad kaasa näitlejad Lätist ja teistest Eesti teatritest. Lavavalgust näevad ka uued lastenäidendid ja projekt „Lastekirjanikud“ saab uue formaadi. RINGlaval saavad toimuma huvitavad uuendusmeelsed projektid. Plaanis on ringreis Riiga, projekt Kasahstanis, noorte lavastajate lõputööd ja meie näitlejate iseseisvad lavastused.