Vene Teatri noortelavastus „Peaaegu naljakas stand-up minu elust“ on Christine Nöstlingeri jutustuse „Olfi Obermeier und der Ödipus“ esmalavastus Eestis

Vene Teatri noortelavastus „Peaaegu naljakas stand-up minu elust“ on Christine Nöstlingeri jutustuse „Olfi Obermeier und der Ödipus“ esmalavastus Eestis.

Christine Nöstlinger (1936–2018) on rohkem kui 150 lastele ja noortele mõeldud raamatu autor, millest paljud on ta ise illustreerinud. Tema raamatuid on tõlgitud 38 keelde. Ta pälvis 1984. aastal Hans Christian Anderseni auhinna ja 2003. aastal Astrid Lindgreni mälestusauhinna. Eesti keeles on ilmunud 11 Nöstlingeri teost, kuid mitte „Olfi Obermeier und der Ödipus“. 

Vene Teatril on suur rõõm tutvustada koolinoortele seda põnevat autorit ja tema ebatäiuslikke, kuid armastusväärseid kangelasi, kelle argielu oma rõõmude ja raskustega peaks pakkuma vaatajatele samastumisvõimalust.

Kõikide Christine Nöstlingeri teoste põhiteema on teismeliste igapäevaelu ja probleemid, millega nad silmitsi seisavad. Nöstlingeri kangelased nõuavad õigust iseseisvusele, seisavad vastu vägivallale, armuvad ja sooritavad ettearvamatute tagajärgedega tegusid. Lugu „Olfi Obermeier und der Ödipus“ avab ukse mässumeelse teismelise maailma.

Ühel õnnetul päeval otsustab Olfi (oh kuidas ta põlgab seda nime, ta nõuab, et teda kutsutaks Wolfgangiks), et kõikide tema lugematute kriiside, õppimisraskuste ja muude probleemide põhjus on asjaolu, et teda ümbritsevad üksnes naised. Ta jagab kodu seitsme eri vanuses daamiga – vanaemade, tädide, õdede ja emaga – ning kõik need amatsoonid sosistavad, annavad nõu ja jagavad hinnanguid, kuulavad pealt, luuravad ja on „oma“ poisi pärast väga mures. Naiselik maailm on neljateistkümneaastase Wolfgang Obermeieri meheliku olemuse peaaegu alla surunud. Ainsaks pääseteeks ammendunud sõprussuhete, pettumuste ja viha nõiaringist näib olevat pöördumine isa poole, keda Wolfgang pole kunagi tundnud.

„Peaaegu naljakas stand-up minu elust“ on tõsiseid teemasid koomilises võtmes käsitlev täiskasvanuks saamise lugu, mille kangelane on oma lähedastes pettunud, kuid õppides iseennast paremini tundma, püüab neid uuesti mõista ja armastada.

Osades Artjom Vesselovski, Tatjana Kosmõnina, Jelena Tarassenko, Alina Karmazina, Anna Sergejeva, Tatjana Jegoruškina, Anastassia Tsubina, Jelena Jakovleva, Igor Rogatšov, Tatjana Altõnnik, Ilja Bolotov, Oleksandra Levytska. Lavastaja Ekaterina Korabelnik. opleht.ee