Vene Teatril on uus loominguline juht Dmitri Petrenko

Vene Teatril uus loominguline juht on Dmitri Petrenko.

Tänavu kevadel välja kuulutatud konkursile laekus 15 kandideerimisavaldust. Mõnda neist ei arvestatud, kuna need ei vastanud konkursi tingimustele vajalike dokumentide osas.

Pärast kõigi kandidaatide programmide läbitöötamist ja arutamist kohtus komisjon isiklikult viie kandidaadiga ning valis Vene Teatri uueks loominguliseks juhiks noore ja lootustandva lavastaja Dmitri Petrenko. Komisjoni kuulusid: Vene Teatri direktor Svetlana Jantšek, Vene Teatri näitleja Alina Karmazina, Vene Teatri muusikajuht Aleksandr Žedeljov, Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi kunstide osakonna juhataja Katre Väli ning Vene Teatri nõukogu liige ja Kultuuriministeeriumi teatrinõunik Laur Kaunissaare.

Vene Teatri vastvalitud loominguline juht asub ametisse käesoleva aasta 14. septembril. Dmitri Petrenko on praegu ametis Liepaja teatri pealavastajana. Ta on sündinud ja üles kasvanud Lätis, kus omandas ka teatrihariduse. Tema käe all on erinevates Läti teatrites valminud üle 30 lavastuse, teda on tunnustatud mitme lavastajapreemiaga ja ta on pälvinud 2021. aastal eriauhinna Liepaja teatri „repertuaari koostamise ja näitlejatega töötamise” eest (Dmitri Petrenko valmistas ette ja viis läbi näitlejakursuse). Teadmised Balti regiooni tegelikkusest, arusaamine nõuetest, mida käesolev ajastu teatrile, eriti Vene Teatrile, esitab ning edukas trupi juhtimise- ja pedagoogiline kogemus – need on peamised põhjused, miks komisjon langetas valiku Dmitri Petrenko kasuks.

Erinevalt varasematest konkurssidest oli loomingulise juhi valikul kaalukaks teguriks ka asjaolu, et Dmitri Petrenko on Vene Teatri kollektiiviga juba tuttav. Tänavu kevadel lavastas ta väikesel laval Soome näitekirjaniku Tomas Janssoni näidendi „Seotud". Töö osutus edukaks ja lavastaja pälvis trupi austuse.

Dmitri Petrenko esitas huvitava arengukava ja selge tulevikunägemuse, millest ta räägib järgmisel nädalal toimuval Vene Teatri töötajate üldkoosolekul.

Komisjon leidis, et Dmitri Petrenko on just see inimene, kelle nooruslik energia ja kogemused, aga ka juba tekkinud tutvus kollektiiviga annavad uue positiivse tõuke Vene Teatri arengule.